Zamknij
,
Buda i Kuźmiuk przeprowadzili w środę kontrolę poselską w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Chcieli dowiedzieć się, czy przygotowywany jest projekt ustawy mający na celu złagodzenia skutków uwolnienia cen energii. Buda powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że mimo zapowiedzi, resort nie przedstawił do tej pory projektu ustawy. "Już wiemy dlaczego obawiano się przedstawić ten projekt, on będzie dotyczył bardzo wąskiej grupy osób z kryterium dochodowym powodującym, że większość nawet emerytów nie będzie w stanie się na niego załapać" - powiedział Buda.
,
Z przeprowadzonego na zlecenie Gi Group Holding badania wynika, że 45 proc. ankietowanych pracujących Polaków zainteresowanych jest zmianą obecnego miejsca zatrudnienia, co oznacza wzrost o 5,1 p.p. i w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jednocześnie - jak podkreślono - jest to najwyższy wynik od 2018 r. Wzrost deklaracji zmiany pracodawcy zaobserwowano we wszystkich regionach kraju, z wyjątkiem centralnego, gdzie taką gotowość zgłosiło tylko 38,5 proc. ankietowanych (rok temu było ok. 50 proc.).
,
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powiedziała kilka dni temu, że chciałaby, by w tej kadencji doszło do skrócenia tygodnia pracy. Według niej Polacy są jednymi z najdłużej pracujących w UE, przez co brakuje im czasu dla siebie i dla rodziny. Powołując się na pierwsze wyniki zleconych analiz wskazała, że najsensowniejszym rozwiązaniem byłoby skrócenie tygodnia pracy do 4 dni, a nie do 35 godzin tygodniowo.
,
Przedstawiona w raporcie prognoza netto zatrudnienia w Polsce na II kwartał, która pokazuje chęć pozyskiwania przez firmy nowych pracowników, wyniosła +11 proc. To różnica między odsetkiem firm, które planują zatrudnienie i firm, które przewidują zwolnienia, skorygowana m.in. o czynniki sezonowe.
,
Z sondażu UCE RESEARCH wynika, że 33,2 proc. konsumentów regularnie nabywających produkty w sieci dokonuje zakupów w zagranicznych e-sklepach. Z tego 10,2 proc. robi to z bardzo dużą częstotliwością, 10,9 proc. niezbyt często, 12,1 proc. bardzo rzadko, a 1,9 proc. nie pamięta, czy im się to zdarza. Blisko dwie trzecie - 64,9 proc. respondentów zadeklarowało, że w ogóle nie korzysta z oferty zagranicznych sklepów internetowych.
,
Z opracowania "Wired for AI" wynika, że sztuczna inteligencja może być wykorzystana w wielu zawodach, nie tylko tych, które mają bezpośredni związek z zaawansowanymi technologiami - może zwiększyć wydajność pracy w przypadku blisko połowy (49 proc.) stanowisk. Eksperci EY i Liberty Global zaznaczyli, że w praktyce odsetek ten będzie jednak mniejszy i osiągnie 32 proc., ponieważ tylko tyle stanowisk pracy w Polsce ma dostęp do dobrze działających sieci i odpowiednich technologii.
,
Norweska spółka wydobywcza Grupy Orlen wraz z partnerami koncesyjnymi wykonała na Morzu Norweskim wiercenia rozpoznawcze, których celem było pozyskanie dokładnych informacji o właściwości złoża Adriana, znajdującego się na koncesji PL211 CS.
,
Zgodnie z danymi przytoczonymi przez Artura Orzełowskiego, twórcę Akademii Inwestora, 10 proc. startupów odnosi sukces, a 20 proc. upada już w pierwszym roku działalności.
,
Według związku spadek sprzedaży to skumulowany efekt pandemii, podwyżek akcyzy, wojny w Ukrainie i inflacji kosztów, które łącznie doprowadziły do wzrostu cen i spadku popytu.
,
Blokady rachunków bankowych w Polsce rosną, a organy podatkowe zawiesiły dostęp do ponad 5 tysięcy kont. Fiskus podejrzewa nadużycia podatkowe na łączną kwotę blisko 2,5 mld złotych.
,
W Zachodniopomorskiem ZUS w 2023 roku wstrzymał wypłatę zasiłku chorobowego w 667 przypadkach, na kwotę 830,5 tys. złotych.
,
Dodano, że odsetek nierzetelnych dłużników wśród producentów i sprzedawców pieczywa i ciastek od kilku lat oscyluje wokół 5 proc.
,
W 2024 roku pracodawcy stoją przed nowym wyzwaniem związanym z zatrudnianiem pracowników na podstawie umów zlecenie. Kary finansowe sięgają nawet 30 tysięcy złotych! Jakie sytuacje podlegają karze?
,
Usługa Twój e-PIT będzie czasowo niedostępna dla podatników. Oznacza to, że nie będzie można pobierać dokumentów znajdujących się w usłudze ani składać korekt rozliczeń za poprzednie lata.
,
W raporcie na temat badania „Barometr oszczędności 2023” zauważono, że 78 proc. Polaków ma odłożone pieniądze, ale nie każdy w tej grupie gromadzi je z obawy przed negatywnymi konsekwencjami inflacji, a raczej, by mieć „poduszkę finansową” na przyszłość. Wartość tych środków jest mocno zróżnicowana. Co 4. konsument ma odłożone skromne kwoty nieprzekraczające 5 tys. zł. Natomiast 23 proc. zakumulowało ponad 20 tys. zł.