Zamknij

30 tys. grzywny za umowę zlecenie? Pracodawcy muszą uważać!

12:40, 03.02.2024 Aktualizacja: 13:55, 03.02.2024
Skomentuj Fot. Freepik Fot. Freepik

W 2024 roku pracodawcy stoją przed nowym wyzwaniem związanym z zatrudnianiem pracowników na podstawie umów zlecenie. Kary finansowe sięgają nawet 30 tysięcy złotych! Jakie sytuacje podlegają karze?

Umowy o pracę nadal są popularnym środkiem zatrudnienia, jednak wiele firm decyduje się na umowy zlecenie, traktując je jako uzupełnienie stosunku pracy. Mimo licznych zalet, umowy zlecenie mogą stanowić źródło problemów, szczególnie po wprowadzonych niedawno zmianach.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Umowa zlecenie, będąca umową cywilnoprawną, regulowana jest przez Kodeks Cywilny. Często zdarza się, że pracodawca zawiera umowę zlecenie z własnym pracownikiem, a następnie stosuje wobec niego zasady charakterystyczne dla umowy o pracę. Istnieje również praktyka jednoczesnego podpisywania umowy o pracę i umowy zlecenie, co zgodnie z prawem jest dozwolone, jednak obowiązują pewne zasady, które warto respektować.

Czas pracy na umowie zlecenie a Kodeks Pracy

Kodeks Pracy precyzyjnie określa czas pracy pracowników, zakładając, że nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Pracownik ma prawo do minimum 11 godzin odpoczynku w ciągu doby, a także do przerw w trakcie pracy w zależności od długości czasu pracy:

  • co najmniej 6 godzin - jedna przerwa co najmniej 15 minut,
  • więcej niż 9 godzin - dodatkowa przerwa co najmniej 15 minut,
  • więcej niż 16 godzin - prawo do kolejnej przerwy trwającej co najmniej 15 minut.

[ZT]5905[/ZT]

Co z nadgodzinami?

Praca w godzinach nadliczbowych na umowie zlecenie może stwarzać problemy. Pracownik może przepracowywać nadgodziny tylko w określonych sytuacjach i z odpowiednim wynagrodzeniem, zgodnie z przepisami. W przypadku pracy w godzinach nadliczbowych, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia:

  • 100 proc. wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:

- w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
- w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy;

  • 50 proc. wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż wskazane. 

Kara za nadużycie umów zlecenie

Pracodawcy muszą być świadomi ryzyka związanego z nadużywaniem umów zlecenie. Sądy jednomyślnie uznają, że zatrudnianie pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych, w celu uniknięcia przepisów dotyczących czasu pracy i składek na ubezpieczenie społeczne, stanowi naruszenie prawa. Takie postępowanie jest zagrożone karą grzywny, której wysokość może sięgnąć od 1000 złotych do aż 30 tysięcy złotych.

W praktyce oznacza to, że pracodawcy nie powinni nadużywać umów zlecenie, przypisując pracownikom zadania identyczne z tymi wykonywanymi na podstawie umowy o pracę. W przeciwnym razie grozi im dotkliwa kara finansowa.

(Źródło: Radio ZET / infor.pl / businessinsider.com.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%