Zamknij
,
Według dr inż. Anny Wierzbickiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na większości terenów w Polsce kleszcze są aktywne przez 12 miesięcy w roku. Do tego możemy się ich spodziewać praktycznie wszędzie tam, gdzie jest zieleń. "Ogrody, ogródki działkowe, parki miejskie, lasy, pola to są miejsca, gdzie kleszcze mają się bardzo dobrze" - powiedziała.
,
"Święta to przede wszystkim bliskość i radość płynąca ze spotkań z ważnymi dla nas osobami. Jedzenie z pewnością nie powinno być na pierwszym miejscu" - podkreśliła dietetyczka.
,
Wielkanoc to okres, w którym na polskich stołach tradycyjnie królują jajka. Prof. Mariusz Korczyński z Katedry Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przekonuje, że w ich spożyciu nie należy się ograniczać.
,
Ich odkrycie może się przyczynić się do opracowania nowych terapii przeciwwirusowych.
,
Dr Konrad Maj jest kierownikiem Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych HumanTech i adiunktem w Katedrze Psychologii Społecznej na Wydziale Psychologii w Warszawie Uniwersytetu SPWS. Interesują go przede wszystkim zagadnienia związane z nowymi technologiami, m.in. sztuczną inteligencją i metawersum, w tym ich wpływem na procesy społeczne i psychologiczne. W pracy badawczej zajmuje się interakcjami ludzi i robotów.
,
„Nie mamy do czynienia z twardymi dowodami, ale z pewnością mamy wystarczające podstawy empiryczne do formułowania takich hipotez” - podkreśla z rozmowie z PAP prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, jeden z autorów badania opublikowanego w czasopiśmie „Population, Space and Place”.
,
Otyłość to coraz poważniejszy problem. Jak piszą naukowcy, od 1975 r. liczba osób z nadwagą lub otyłością na świecie potroiła się. Liczne prace naukowe wskazują, że za taki stan odpowiadają nie tylko brak ruchu i niezdrowa dieta, ale również zaburzenia metaboliczne.
,
Płuca są ważnym organem człowieka. Wymagają profilaktyki i leczenia nie tylko po pandemii COVID-19, ale także ze względu na zanieczyszczenie środowiska czy po prostu starzenie się społeczeństwa
,
Otrzymali oni na ten cel grant, który będą realizować we współpracy z zespołami z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Collegium Medicum UJ i Politechniki Lubelskiej. Kierownikiem merytorycznym projektu został prof. dr hab. n. med. Ryszard Maciejewski.
,
Od stycznia 2024 r. do programu lekowego (B.70), dla pacjentów z chorobami siatkówki, wprowadzono dwa nowe leki: brolucizumab w leczeniu cukrzycowego obrzęku plamki (DME) oraz farycymab w leczeniu wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) i leczenie cukrzycowego obrzęku plamki (DME). Obydwa schorzenia znacznie pogarszają zdolność widzenia i komfort życia pacjentów, a mogą też doprowadzić do utraty wzroku.
,
Jak przypomniał w rozmowie z PAP dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, wirusami o dużym potencjalne onkogennym są niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego(HPV) oraz wirusy zapalenia wątroby – typu B (HBV) i typu C (HCV). "Zachorowalność na nowotwory zależne od HPV i HCV wzrasta i to wymaga szybkich działań" - ocenił dr Meder.
,
Indywidualne podejście do każdego przypadku to tak naprawdę jeden z kluczy do skutecznego leczenia. Jednak nie wszystkie wcześniejsze nadzieje w tym względzie, przynajmniej na razie, udało się zrealizować.
,
Jednocześnie badania pokazały, że poniżej tego progu ryzyko wszelkich zaburzeń psychicznych oraz uzależnień było identyczne, jak w grupie osób w ogóle nie korzystających ze smartfona.
,
Projekt o akronimie NetZeroAICT jest finansowany z programu Komisji Europejskiej HORIZON EUROPA. Jego celem jest sprawdzenie możliwości eliminacji kontrastu w badaniach tomografem komputerowym. W badaniach uczestniczy kilkanaście placówek, m.in. uniwersytety w Oxfordzie, Glasgow i Nicei. Do projektu włączy się także USK w Opolu.
,
PAP: Jak zmieniło się leczenie cukrzycy w ciągu ostatniej dekady Skupmy się najpierw na cukrzycy typu 1.