Zamknij

ZUS może zawiesić wypłaty! Są nowe limity dla dorabiających emerytów!

07.04, 01.09.2022 Źródło: Business Insider
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Są nowe limity dla dorabiających emerytów. Będą one niższe niż do tej pory. Emeryci muszą uważać, by nie stracić świadczenia. 

Są nowe limity dla dorabiających emerytów. Będą one niższe niż do tej pory. 

ZUS aktualizuje je co trzy miesiące.

By otrzymywać rentę i emeryturę w pełnej wysokości nie można zarobić więcej niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W przypadku, kiedy zarobki przekroczą 70 proc., ale mniej niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie zmuszony do zmniejszenia świadczenia. 

Limity w dół

- Zazwyczaj limity z każdym kwartałem rosną, bo rosło przeciętne wynagrodzenie. Od września będzie jednak inaczej. 6 tys. 156 zł 25 gr odnotowane w drugim kwartale 2022 r. to bowiem mniej niż wyniosła średnia pensja w pierwszych trzech miesiącach roku. Wówczas GUS raportował o 6 tys. 235 zł 22 gr - wskazuje Business Insider.

Dla emerytów (którzy skorzystali z tzw. wcześniejszej emerytury lub renty albo nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego) oznacza to, że mogą zarobić mniej, by nie stracić lub nie obniżyć swojego świadczenia. 

Od początku września próg 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia wyniesie 4309,40 zł. Oznacza to, że emeryci do tej kwoty mogą bezpiecznie dorabiać. Do kwoty 8003,20 gr należy liczyć się z obniżeniem świadczenia. 

Zarabiając powyżej tej kwoty trzeba liczyć się z tym, że ZUS zawiesi wypłatę emerytury. 

(Źródło: Business Insider)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%