Zamknij

Za parkowanie na chodniku będzie groził mandat? Wszystko przez "jedno słowo"

12.05, 25.08.2022 Źródło: prawodrogowe.pl / brd24.pl.
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Daniel Wiśniewski
REKLAMA

Za zaparkowanie samochodu na chodniku dostaniemy mandat? Od 21 września dość nieoczekiwanie w tym zakresie zmieniają się przepisy prawa. Wszystko za sprawą jednego słowa - "wyłącznie". 

Na nowe przepisy zwracają uwagę portale branżowe - prawodrogowe.pl oraz brd24.pl.

Chodzi o Ustawę z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg oraz niektórych innych ustaw, którą opublikowaniu 23 sierpnia. W nowelizacji zmiany przepisów uaktualnione zostały definicje stosowane w prawie. 

Problemy rodzi nowa definicja chodnika. 

Jak informuje portal brd24.pl do tej pory w kodeksie drogowym chodnik oznaczał część drogi przeznaczonej do ruchu pieszych. Po nowelizacji jest inaczej. 

- W nowej definicji dodano do tej definicji słowo, które spowoduje niemały ambaras "chodnik – część drogi dla pieszych przeznaczoną wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch" - wskazuje serwis. 

Brd24.pl dodaje, że ten zapis (chodzi o słowo "wyłącznie") "stawia pod znakiem zapytania legalność wjeżdżania samochodem na chodnik, choć ta sama ustawa nadal wyznaczać będzie zasady takiego parkowania". 

Nowe przepisy mają wejść 21 września. 

- Będziemy mieli więc w Polsce sprzeczne przepisy w jednej ustawie. Z jednej strony prawo wciąż będzie regulowało zasady, jakie obowiązują podczas parkowania samochodów na chodniku. Z drugiej strony – ustawa będzie wykluczała z poruszania się po chodnikach wszystkie pojazdy, bo z definicji będzie to miejsce wyłącznie dla pieszych - czytamy w portalu.

(Źródło: prawodrogowe.pl / brd24.pl.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%