Producent i dostawca biopreparatów zapewnia proste i niezawodne rozwiązania, które bazują na zastosowaniu profesjonalnych preparatów ekologicznych i biologicznych w różnych miejscach. Są one nieocenione zwłaszcza w oczyszczalniach komunalnych, przemysłowych, gospodarkach odpadami, systemach kanalizacji, gastronomii, gospodarstwach domowych itp. Sprawdźmy zatem, czym cechują się oferowane preparaty antyosadowe i jakie dają możliwości. Na czym polega deintryfikacja? Co musimy wiedzieć o bateriach nitkowatych w osadzie czynnym? Co proponuje doświadczony producent i dostawca biopreparatów?
Skuteczne preparaty antyosadowe stają się nieodłącznym rozwiązaniem w kanalizacji i oczyszczalniach ścieków, gdzie chcemy zwalczać uciążliwe zapachy. Co ciekawe, skala ich zastosowania obejmuje głównie:
Nie zawsze możemy postawić na inne propozycje, dlatego warto rozważyć wykorzystanie płynnych koncentratów od znanego producenta, które rozprawią się z wonią ze studzienek, oczyszczalni i rur.
Co to jest denitryfikacja? Najprościej mówiąc, jest to proces redukcji azotanów w glebie do gazowego azotu atmosferycznego. Stanowi przeciwieństwo nitryfikacji i jest ważnym etapem cyklu azotowego - uwalnia bowiem stały azot z powrotem do atmosfery. W tym wypadku ułatwieniem są bakterie denitryfikujące, będące bakteriami heterotroficznymi i beztlenowymi. Co ciekawe, działają one w warunkach beztlenowych i tlenowych, np. w podmokłych glebach. Korzystają z substratu oddechowego, przez co azotan zostaje uwalniany do atmosfery jako gazowy azot.
Kolejne ważne zagadnienie to bakterie nitkowate w osadzie czynnym. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem na świecie jest biologiczne oczyszczanie ścieków, stanowiące ważną część układu oczyszczania. W bioreaktorach stosuje się różne mikroorganizmy typu grzyby, bakterie, protista i niewielkie mikro zwierzęta. Oczywiście w tej sytuacji zazwyczaj metodą oczyszczania biologicznego jest osad czynny. Mikroorganizmu zlepiają się w postać płatków i żywią się materią zawieszoną, przez co powstaje aktywna masa drobnoustrojów (osad czynny), złożona z ok. 95% bakterii, w tym z bakterii nitkowatych. Do dyspozycji mamy różnorodne badania, obserwacje i doświadczenia na temat bakterii nitkowatych w oczyszczalniach, jednak cały czas jest to spory problem każdego operatora oczyszczalni.
Podkreślić trzeba, że bakterie nitkowate to normalne składniki biomasy osadu czynnego, a ich istnienie może być pomocne w powstawaniu kłaczków osadu czynnego. Rosną one w nitkowatych i długich pasmach, których komórki nie ulegają oddzielani się od siebie po podziale komórkowym. Dodatkowo bakterie nitkowate zapewniają szkielet dla innych bakterii poprzez tworzenie specjalnych kłaczków zdolnych do sedymentacji w danych warunkach.