Zamknij

Psycholog: na urlopie przełączmy organizm z trybu mobilizacja w tryb odpoczynek

21:00, 19.07.2023 PAP Aktualizacja: 11:03, 20.07.2023
Skomentuj PAP PAP

Specjaliści od dawna alarmują, że obecne tempo życia, wszechobecny pośpiech i stres powodują, że wielu z nas nie potrafi efektywnie odpoczywać. Podczas urlopów nie rozstajemy się ze służbowym telefonem czy laptopem, myślimy o pracy na plaży i podczas spacerów po lesie.

Gdy podczas wakacji myślami wciąż jesteśmy w pracy, a urlop kojarzy nam się z marnowaniem czasu, musimy przełączyć organizm z trybu mobilizacja w tryb odpoczynek. Uda się to, gdy dobrze się wyśpimy, zwolnimy tempo i nauczymy się odpowiednio oddychać - radzi psycholożka ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach Justyna Soroka.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

"Gdy mówimy: jestem zbyt zmęczony, by odpoczywać, to znaczy, że nasz naturalny przełącznik trybu w organizmie zablokował się w pozycji mobilizacja" - tłumaczy gliwicka psycholożka.

"Wówczas odpoczynek często kojarzy nam się z marnowaniem czasu. Jeżeli zablokowaliśmy nasz przełącznik trybów, to choć straszny tydzień się skończył, nie możemy sobie znaleźć miejsca i odczuwamy niepokój. Zadajemy sobie wtedy pytania, np. co ja robię w ogródku, dlaczego tracę czas na patrzenie na tę głupią trawę i drzewa" - dodaje.

Nieumiejętność cieszenia się z wypoczynku to jeden z pierwszych objawów pracoholizmu. "Wtedy musimy nauczyć się ręcznie przełączać na tryb odpoczywania. Nie jest to proste, ale możliwe. Ratunkiem jest głębokie oddychanie przeponowe, a dla mniej wprawnych - ziewanie. Ziewanie to ratunkowy odruch organizmu, który próbuje przejść w tryb regeneracji, choć umysł dalej pędzi" - wyjaśnia specjalistka ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

[ZT]3688[/ZT]

Justyna Soroka podkreśliła, że niezmiernie ważny dla odpoczywającego organizmu jest zdrowy, głęboki sen. "Dlatego jeżeli pracujemy w napięciu, powinniśmy chodzić spać grubo przed północą, a także unikać atmosfery presji, pośpiechu, rywalizacji. W przeciwnym razie wakacje, które miałby był wypoczynkiem, możemy zamienić w program wakacyjnej udręki" - podsumowała gliwicka psycholożka.(PAP)

mab/ joz/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%