Zamknij

Terytorialsi szkolą się w sztukach walki

11:21, 17.10.2022 Marcin Górka Aktualizacja: 11:28, 17.10.2022
Skomentuj Zdjęcia: Małgorzata Górka, 14 ZBOT Zdjęcia: Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Użycie broni to zawsze ostateczność. Dlatego zachodniopomorscy Terytorialsi szkolą się w sztukach walki. By obronić siebie, swoich najbliższych czy osoby potrzebujące pomocy.

Wprowadzenie zajęć ze sztuk walki w Trzebiatowie, gdzie stacjonuje 142 batalion lekkiej piechoty wchodzący w skład 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, to pomysł dowódcy jednej z kompanii w Trzebiatowie por. Piotra Pietrzaka. Poza służbą w WOT jest on trenerem brazylijskiego jiu-jitsu i MMA w klubach Przemo Boxing Team i Berserkers Team w Gryficach. Por. Pietrzak posiada też purpurowy pas Ju-jitsu. - Każdy żołnierz powinien dobrze strzelać, ale też umieć obronić siebie, czy kogoś innego - mówi por. Piotr Pietrzak. - Żołnierze uczą się, jak zachować się w określonych sytuacjach. Poza tym to dla nich frajda, uczyć się czegoś nowego. Poza tym sztuki walki podnoszą motorykę ciała, koordynację ruchową oraz dają dużą pewność siebie. Same plusy - mówi por. Pietrzak.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Szkolenia odbywają się w 142 batalionie lekkiej piechoty w Trzebiatowie podczas rotacji, czyli comiesięcznych, weekendowych szkoleń, które musi przechodzić obowiązkowo każdy żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej. W miniony weekend Terytorialsi z Trzebiatowa uczyli się podstaw brazylijskiego jiu-jitsu, boksu, zapasów i samoobrony.

To możliwe, bo w szeregi Terytorialsów wstąpili profesjonalni trenerzy i instruktorzy sztuk walki. I tak tak zajęcia z boksu prowadził szer. Robert Sintyła, z zapasów szer. Marcin Popow, BJJ (brazyliskie jiu-jitsu) szer. Stefan Nowacki (posiada czarny pas Ju-jitsu) a z samoobrony st. szer. Emil Kulesza. Wszyscy to utytułowani zawodnicy w swoich dyscyplinach, mający na koncie występy i sukcesy rangi Mistrzostwa Polski czy w Mistrzostwach Europy.

Efekty zajęć widać po wynikach żołnierzy na egzaminach z wychowania fizycznego. Podczas ostatniego sprawdzianu najlepsi żołnierze wykonali: jeden 80 a inny 70 pompek, jeszcze inny żołnierz w ciągu dwóch minut wykonał 104 tzw. „brzuszki”. Z zajęć ze sztuk walki chętnie korzystają zarówno mężczyźni, jak i żołnierze - kobiety.

- Te ćwiczenia podnoszą atrakcyjność szkolenia, bo któż nie chciałby posiąść umiejętności, które w razie zagrożenia pomogą obronić siebie czy innych przed napastnikiem - mówi dowódca 142 batalionu lekkiej piechoty w Trzebiatowie ppłk Rafał Gułajewski - Przy tym żołnierze w atrakcyjny sposób podnoszą swoją kondycję fizyczną, co cieszy także mnie, jako dowódcę batalionu.

Podczas kolejnej rotacji, w listopadzie, Terytorialsi z Trzebiatowa poznają podstawy Krav-magi.

(Marcin Górka )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%