Zamknij

Śmierć dwóch żołnierzy podczas ćwiczeń saperskich

14:41, 25.03.2024 Tomasz Jasyk [Magazyn Regionalny] Aktualizacja: 15:48, 25.03.2024
Skomentuj Zdjęcie: Przemysław Cynkier [hej.mielec.pl] Zdjęcie: Przemysław Cynkier [hej.mielec.pl]

Do tragicznego zdarzenia doszło w trakcie ćwiczeń wysadzania trotylu na terenie dawnego 13. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Solarni (woj. Śląskie).

O śmierci dwóch żołnierzy na swoich stronach poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

25 marca 2024 r. (poniedziałek) w godzinach dopołudniowych w Lublińcu podczas zajęć z użyciem materiałów wybuchowych doszło do nieszczęśliwego wypadku, z udziałem żołnierzy 5 Pułku Chemicznego. W wyniku ciężkich obrażeń zmarło dwóch żołnierzy.

Na miejsce zdarzenia udał się Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Marek Sokołowski. Rodzinom zmarłych żołnierzy zostało udzielone wsparcie i pomoc psychologiczna.

Szeroko pojętego wsparcia udziela jednostka wojskowa.

Dalsza pomoc zarówno psychologiczna, jak i organizacyjna będzie kontynuowana w zależności od potrzeb rodzin. Czynności wyjaśniające okoliczności zdarzenia prowadzi Oddział Żandarmerii Wojskowej w Krakowi.

Ofiary to saperzy 5. Tarnogórskiego Pułku Chemicznego.

[ZT]6682[/ZT]

Wcześniej o śmierci dwóch osób podczas ćwiczeń wysadzania trotylu poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. Służby kryzysowe przekazały, że działania zabezpieczał zastęp z ciężkim samochodem gaśniczym ze zbiornikiem na wodę z jednostki wojskowej w Lublińcu oraz dwie karetki wojskowe bez lekarza. Po przybyciu na miejsce zespołu ratowniczego z lekarzem stwierdzono zgon dwóch osób.

5. Tarnogórski Pułk Chemiczny im. gen. broni Leona Berbeckiego wykonuje zadania związane ze wsparciem wojsk w zakresie obrony przed bronią masowego rażenia. Może też wykonywać zadania niemilitarne, dotyczące wsparcia w zakresie prowadzenia akcji ratowniczych związanych z rozpoznaniem i likwidacją skażeń powstałych w wyniku ataków terrorystycznych z użyciem broni masowego rażenia, awarii obiektów chemicznych lub jądrowych, a także podczas usuwania skutków katastrof naturalnych i klęsk żywiołowych. W skład pułku wchodzą pododdziały rozpoznania, likwidacji skażeń chemicznych, dowodzenia, logistyczne oraz zespół ratownictwa chemicznego.

Do najważniejszych zadań jednostki należy wykrywanie i pobieranie próbek skażeń promieniotwórczych i chemicznych oraz prowadzenie likwidacji skażeń ludzi i sprzętu. W sytuacjach kryzysowych zaangażowane są pododdziały pułku oraz Chemiczny i Radiacyjny Zespół Awaryjny. Jednostka bierze udział również w ćwiczeniach międzynarodowych.

 

(Tomasz Jasyk [Magazyn Regionalny])

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%