Zamknij

Historyczna ścieżka rowerowo - piesza po bunkrach poligonu Gross Born - Sektor XVI

16:07, 13.09.2020 Aktualizacja: 17:53, 09.10.2020
Skomentuj
Borne Sulinowo to unikatowa gmina, w której przeszłość bardzo mocno jest zespolona z teraźniejszością. Obecnie niezwykłe tereny zasiedlane są przez nowych mieszkańców, często bardzo młodych. Jednak nadal nie brakuje osób, które bardzo dobrze pamiętają początki miasta Borne Sulinowo to unikatowa gmina, w której przeszłość bardzo mocno jest zespolona z teraźniejszością. Obecnie niezwykłe tereny zasiedlane są przez nowych mieszkańców, często bardzo młodych. Jednak nadal nie brakuje osób, które bardzo dobrze pamiętają początki miasta - pasjonatów historii pragnących "ocalić od zapomnienia" historię Bornego Sulinowa - miejscowości, w której polska karta historii zapisywana jest zaledwie od 27 lat.

Dzięki właśnie takiemu miłośnikowi Bornego Sulinowa, historii II wojny światowej, Wału Pomorskiego - panu Mirosławowi Olczykowi z grupy "Poligon Gross Born", w dniu 10 września br. nastąpiło uroczyste otwarcie "Historycznej ścieżki rowerowo - pieszej po bunkrach poligonu Gross Born - Sektor XVI". Pomysł był podwaliną do wytyczenia 8 - kilometrowej trasy, na której znajdują się niezwykle ciekawe obiekty militarne, pozostałości II wojny światowej - ukryte wśród drzew bunkry. "Praca zespołowa to paliwo, które pozwala ludziom na osiąganie niezwykłych rezultatów". W myśl tego przysłowia inicjator przedsięwzięcia "zaraził" swoim pomysłem: Nadleśniczego Nadleśnictwa Czarnobór - pana Sławomira Cichonia, Prezesa Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej - pana Mariusza Getkę, Burmistrza Bornego Sulinowa - panią Dorotę Chrzanowską, Starostę Powiatu Szczecineckiego - pana Krzysztofa Lisa oraz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego i Zachodniopomorskiej Organizacji Turystycznej.



Praca zespołu ludzi otwartych na dobre pomysły i przede wszystkim na rozwój regionu zaowocowała powstaniem ścieżki pieszo - rowerowej obejmującej ponad 20 bunkrów, wybudowanych na potrzeby poligonu Gross Born. Na oznakowanej ścieżce, której początek znajduje się przy wojskowym cmentarzu radzieckim "z pepeszą", znalazły się również wielkoformatowe tablice informacyjne. To nie jest koniec projektu.

Założeniem realizatorów tej bardzo potrzebnej inicjatywy jest udoskonalanie oznakowania ścieżki tak, aby każdy amator aktywnego wypoczynku mógł zwiedzić historyczne miejsca doskonale ukryte przez przyrodę.


Tekst i zdjęcia: Marzena Tkaczyk-Jabłońska




Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%