Zamknij

Ceny gazu zostaną "zamrożone"? Minister ujawnia plan

12.20, 28.08.2022 M.O.
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne Fot. pixabay.com/pl
REKLAMA

Ceny gazu znacząco odbijają się na polskiej gospodarce, dlatego rząd szykuje rozwiązanie, które ma ulżyć wielu przedsiębiorstwom. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówi o możliwym rozwiązaniu.

Anwil i Grupa Azoty wstrzymały produkcję nawozów ze względu na bezprecedensowy wzrostem cen gazu ziemnego. Ruch dwóch potentatów chemicznych sprawił, że jego skutki odczuwalne są dla innych branż. 

Na rynku są już duże niedobory dwutlenku węgla i tzw. suchego lodu, który jest używany m.in. do zabezpieczania żywności w transporcie. Brak produkcji suchego lodu może mieć pływ na ciąg logistyczny produktów mrożonych. 

Na brak CO2 narzeka branża spożywcza.

Prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz wskazuje, wpłynie to na produkcję gazowanych napojów, dyrektor Browarów Polskich Bartłomiej Morzycki wskazuje, że jest to "gigantyczny problem dla naszych producentów i zagrożenie dla ciągłości produkcji".

Problemy potwierdza Carlsberg Polska właściciel takich marek jak Sommersby, Okocim czy Karmi. 

Wszyscy oczekują zdecydowanych działań od rządu, a te, jak wskazuje minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mogą się pojawić we wrześniu. 

Rząd chce zamrozić centy taryf za gaz. 

- Rząd pracuje nad zamrożeniem taryf na gaz na 2023 r. Pracujemy nad budżetem państwa, żeby móc uwzględnić potencjalną kwotę. To rozwiązanie będziemy prezentować we wrześniu, aby odpowiedzialnie wskazać skutki budżetowe. Trwa wewnętrzna dyskusja na temat poziomu zamrożenia taryfowanych cen gazu - mówi. 

(M.O.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%