Zamknij

Stosowanie marihuany zwiększa ból po operacji

09.44, 30.10.2022 PAP Aktualizacja: 09.47, 30.10.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

Konopie zawierają wiele związków bioaktywnych, takich jak flawonoidy, kannabinol i kannabinoidy. Do najważniejszych należą delta-9-tetrahydrokannabinol (THC) o silnym działaniu psychoaktywnym i przeciwzapalny kannabidiol (CBD). Oba te aktywne składniki działają na receptor kannabinoidowy 1 (CB1). Receptory CB1 są najbardziej skoncentrowane w ośrodkowym układzie nerwowym i pod względem neurochemicznym przypominają receptory opioidowe, przez co wpływają na odczuwanie bólu.

W ciągu pierwszych 24 godzin po operacji osoby przyjmujące preparaty marihuany doświadczały o 14 proc. więcej bólu niż osoby, które jej nie stosowały - ogłoszono podczas konferencji Anesthesiology 2022 w Nowym Orleanie.

"Konopie są najczęściej używanym nielegalnym narkotykiem w Stanach Zjednoczonych, a zarazem coraz częściej stosuje się otrzymane z nich preparaty jako alternatywę w leczeniu przewlekłego bólu. Istnieją ograniczone dane, które pokazują, jak wpływa to na wyniki pacjentów po operacji" - powiedział dr Elyad Ekrami z Cleveland Clinic, głowny autor badań przedstawionych na konferencji.

"Nasze badanie pokazuje, że dorośli, którzy używają konopi indyjskich, odczuwają więcej - a nie mniej - bólu pooperacyjnego. W konsekwencji mają większe zużycie opioidów po operacji" - dodał.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 34 521 dorosłych pacjentów, którzy przeszli planowe operacje w Cleveland Clinic od stycznia 2010 r. do grudnia 2020 r. Cześć z nich (1681 osoby) stosowało konopie.

[ZT]2095[/ZT]

Użytkownicy konopi stosowali je w ciągu 30 dni przed operacją, podczas gdy pozostali pacjenci nigdy nie używali konopi.

Pacjenci, którzy używali konopi, odczuwali o 14 proc. większy ból w ciągu pierwszych 24 godzin po zabiegu w porównaniu z pacjentami, którzy nigdy nie stosowali konopi.

Ponadto pacjenci, którzy używali konopi indyjskich, potrzebowali po operacji o 7 proc. więcej opioidów. Jak zauważają autorzy badania, nie było to statystycznie istotne - natomiast prawdopodobnie jest to istotne klinicznie.

"Związek pomiędzy używaniem konopi indyjskich, oceną bólu i spożyciem opioidów był już zgłaszany w mniejszych badaniach, ale ich wyniki były sprzeczne" - dodał dr Ekrami.

"Nasze badanie dotyczy znacznie większej próby i nie obejmuje pacjentów z diagnozą przewlekłego bólu lub tych, którzy otrzymali znieczulenie miejscowe, które poważnie zakłóciłoby nasze wyniki. Ponadto nasze grupy badawcze były zrównoważone jeśli chodzi o czynniki zakłócające, takie jak wiek, płeć, tytoń i inne nielegalne narkotyki, a także depresja i zaburzenia psychiczne" - zauważają autorzy badania.

Jak wskazał dr Ekrami, potrzebne są dodatkowe badania, aby dokładniej określić wpływ marihuany na wyniki chirurgiczne. "Lekarze powinni wziąć pod uwagę, że pacjenci stosujący konopie indyjskie mogą odczuwać większy ból i wymagać nieco wyższych dawek opioidów po operacji" - zaznaczył dr Ekrami. (PAP)

autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%