Zamknij

Zachodniopomorscy Terytorialsi mistrzami WOT 2022

09:57, 17.12.2022 Marcin Górka 14 ZBOT Aktualizacja: 10:02, 17.12.2022
Skomentuj Zdjęcia: DWOT Zdjęcia: DWOT

Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej drużyn Wojsk Obrony Terytorialnej i dwoje sportowców na drugim i trzecim miejscu w najlepszej dziesiątce zawodników WOT! To tegoroczny, sportowy bilans zachodniopomorskich Terytorialsów.

W miniony czwartek w dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu ogłoszono wyniki sportowej klasyfikacji generalnej Brygad WOT. I po raz drugi z rzędu okazało się, że jedna z młodszych i jedna z najmniej licznych - 14 Zachodniopomorska Brygada OT zdobyła mistrzostwo WOT. Klasyfikacja generalna powstała na podstawie wyników drużyn z poszczególnych 16 Brygad w tegorocznych mistrzowskich turniejach sportowych WOT. Wyniki jednoznacznie wskazały na 14 ZBOT, bo niemal we wszystkich mistrzostwach zachodniopomorscy Terytorialsi stawali na „pudle”. I tak:

Zawodnicy 14 ZBOT byli tegorocznymi drużynowymi mistrzami WOT w biegach przełajowych, pięcioboju wojskowym, Biegu Terytorialsa i futsalu.

Zdobyli drużynowo srebrne medale w biegu na orientację, pływaniu i piłce siatkowej oraz zdobyli czwarte miejsce w koszykówce.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Po przeliczeniu tych wyników na punkty, 14 ZBOT pokonała w cuglach starsze, liczniejsze i utytułowane Brygady. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajęli w tym roku żołnierze - sportowcy z 3 Podkarpackiej Brygady OT a trzecie miejsce zajęła 4 Warmińsko-Mazurska Brygada OT.

- Na uwagę zasługują wyniki w sportach drużynowych, takich jak futsal czy piłka siatkowa, które jeszcze w ubiegłym roku były naszą „piętą achillesową”. W przygotowaniu do tegorocznych mistrzostw to na te dyscypliny sportu szczególną uwagą zwrócili nasi instruktorzy i efektem jest pewne zwycięstwo w tegorocznym rankingu - podkreśla szef sportu w 14. Brygadzie OT ppłk. rez. Mirosław Langner, który wraz instruktorem ppor Grzegorzem Waszczukiem i innymi doświadczonymi instruktorami 14 ZBOT jest „ojcem sukcesu” zachodniopomorskich żołnierzy – sportowców. Podczas ogłoszenia tegorocznych wyników ppłk Mirosław Langner wyróżniony został tytułem „najlepszego trenera i wychowawcy WOT”.

Sukces drużyny to jednak nie jedyny tryumf sportowy zachodniopomorskich Terytorialsów. Podczas gali sportu ogłoszono nazwiska dziesięciu najlepszych sportowców w Wojskach Obrony Terytorialnej. Aż dwoje z nich to żołnierze 14 ZBOT.

Pierwszy z nich to st. szer Paweł Gadomski. W najlepszej dziesiątce znalazł się już drugi raz z rzędu. Tym razem na rewelacyjnym, drugim miejscu. W mijającym roku zdobył złoty medal Mistrzostw Wojska Polskiego w biathlonie letnim, biegu pościgowym i aż siedem złotych krążków w zawodach rangi mistrzostwa WOT indywidualnie i drużynowo w pięcioboju wojskowym, biegach przełajowych i Biegu Terytorialsa. - To efekt pracy mojej i instruktorów. Trenuję już od kilku lat, sześć-siedem dni w tygodniu biegając po kilkanaście kilometrów dziennie. Cieszę się, że mogę tworzyć sukces swój i naszej brygady - mówi.

Kolejną gwiazdą sportu zachodniopomorskiej „Czternastki” jest kpr Maja Ryczak. Trzecia w rankingu najlepszych sportowców WOT. To niekwestionowana mistrzyni w pływaniu. W tym roku zdobyła indywidualnie złoty medal w Mistrzostwach Wojska Polskiego w pływaniu na dystansie 50 m. stylem dowolnym i jeszcze trzy złote oraz dwa srebrne medale na Mistrzostwach WOT w pływaniu i Mistrzostwach Wojska Polskiego w pięcioboju nowoczesnym. Na codzień jest nauczycielką języka angielskiego i w-f w szkole podstawowej w Szczecinie. - Wcześniej przez kilkanaście lat uprawiałam ten sport wyczynowo. Możliwość startów w barwach Brygady pozwoliła mi więc powrócić do korzeni, przypomnieć sobie emocje rywalizacji. To wielka satysfakcja - mówi.

- Trzeba podkreślić, że to nie był łatwy rok. Ze względu na wojnę w Ukrainie zawody zostały przeniesione na jesień, przez co niemal co weekend nasi zawodnicy występowali na mistrzostwach. To pokazuje wysiłek zawodników i trenerów - podsumowuje sportowe sukcesy ppłk Mirosław Langner. - Przyszły rok zapowiada się natomiast bardzo ciekawie, bo powstały przecież nowe brygady WOT a zatem konkurencja będzie jeszcze większa.

To było drugie z rzędu drużynowe zwycięstwo 14 ZBOT w klasyfikacji generalnej Wojsk Obrony Terytorialnej. W 2021 roku, stając po raz pierwszy w klasyfikacji, sensacyjnie zwyciężyła inne, utytułowane brygady OT.

- Sport i sprawność fizyczna to integralna część wojskowego rzemiosła. Dlatego sukces naszych sportowców mówi sam za siebie, w jakiej kondycji są żołnierze 14 ZBOT - mówi zastępca dowódcy 14. Zachodniopomorskiej Brygady OT ppłk Tomasz Rejczak. - I oczywiście, rozpiera mnie duma. Tym bardziej, że wiem, ile taki sukces kosztuje. Wyrzeczeń, godzin treningów. Nasi sportowcy są najlepszym przykładem na to, że jeśli ciężko się pracuje, można osiągnąć sukces. Dla nas wszystkich.