Zamknij

MF szacuje, że ok. 1,2 mln podatników musi się liczyć z dopłatami przy rozliczeniu rocznym za 2022 r.

09.18, 20.11.2022 PAP Aktualizacja: 09.23, 20.11.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

"Szacowana liczba dopłat w rozliczeniu rocznym za 2022 r. (na przykładzie zeznania PIT-37), gdyby został utrzymany mechanizm +rolowania+ zaliczek również w drugim półroczu 2022 r., dotyczyłaby 2,6 mln podatników, natomiast po uchyleniu tego mechanizmu - 1,2 mln podatników" - poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania PAP.

Szacuje się, że około 1,2 mln podatników musi się liczyć z dopłatami przy rozliczeniu rocznym za 2022 r. - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania PAP.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Spadek tej liczby - jak wyjaśnił resort finansów - to efekt rozwiązań, które weszły w życie od 1 lipca 2022 r. Wcześniej bowiem obowiązywał mechanizm, który pozwalał płatnikom pobierać zaliczki w wysokości nie wyższej od obliczonej według zasad obowiązujących w 2021 r. Jednak w efekcie istniało ryzyko, że przy rozliczeniu rocznym więcej podatników będzie musiało dopłacić do podatku i na dodatek kwoty dopłat mogłyby być większe niż standardowe.

"Obecnie mechanizm ten nie obowiązuje. Został on zastąpiony 12-proc. stawką podatku. W ten sposób została urealniona wysokość płaconych zaliczek" - wyjaśniło MF.

[ZT]2216[/ZT]

Resort zaznaczył, że szacunki liczby podatników, którzy muszą się liczyć z dopłatami, uwzględniają korzystanie przez podatników z ulg i odliczeń.

"Ponadto szacujemy, że dzięki obniżeniu stawki podatku do 12 proc. dopłaty będą niższe" - dodało MF. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%