Jestem przekonany, że nadanie 10 miejscowościom praw miejskich przyczyni się do ich lepszego rozwoju, przyniesie nowe inwestycje i lepsze perspektywy dla mieszkańców - mówił na wtorkowej uroczystości premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki wziął udział w uroczystości wręczenia aktów nadania praw miejskich dziesięciu miejscowościom, która odbyła się w Kancelarii Premiera. 1 stycznia 2021 r. status miasta otrzymają miejscowości: Kamieniec Ząbkowicki (woj. dolnośląskie), Goraj i Kamionka (woj. lubelskie), Sochocin, Solec nad Wisłą i Wiskitki (woj. mazowieckie), Dubiecko (woj. podkarpackie), Wodzisław (woj. świętokrzyskie) oraz Budzyń i Koźminek (woj. wielkopolskie).

"Bardzo się cieszę, że w wielu przypadkach udało się naprawić błędy przeszłości i krzywdy historii, bo w kilku przypadkach (...) jest to przywrócenie praw miejskich odebranych jeszcze po Powstaniu Styczniowym ukazem carskim, dlatego, że Polacy walczyli o niepodległość. A więc jest to akt sprawiedliwości dziejowej" - mówił szef rządu. Jak dodał, cieszy się, że wraz ze zmianą i nadaniem statusu miasta "nadany zostanie pewien impuls rozwojowy".Premier życzył włodarzom miejscowości i mieszkańcom, żeby w nowe dziesięciolecie te 10 miejscowości, które stają się miastami, weszły z "impetem, odwagą, optymizmem i rzeczywiście wykorzystały to jako swój nowy impuls rozwojowy".

"Jestem przekonany, że wraz z nadaniem praw miejskich przyjdą też nowe inwestycje, w związku z tym też lepsze perspektywy dla mieszkańców (...). Jestem przekonany, że to nadanie praw miejskich przyczyni się (...) do lepszego rozwoju" - powiedział Morawiecki.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker podczas uroczystości podkreślił, że od 1 stycznia 2021 r. na mapie Polski pojawi się 10 nowych miast. Łącznie w naszym kraju będą już 954 miasta.

Jak dodał, nadanie praw miejskich zwiększa prestiż miejscowości i stwarza nowe możliwości związane z inwestowaniem. Wiceminister pogratulował też mieszkańcom nowych miast.

"Jest to efekt determinacji dużej grupy mieszkańców w każdej z tych miejscowości, żeby do tego momentu doprowadzić, czego bardzo serdecznie tej determinacji, tych chęci, tych działań proobywatelskich gratuluję" - powiedział Szefernaker.(PAP)

autor: Rafał Białkowski, Karol Kostrzewa, Mateusz Mikowski

rbk/ kos/ mm/ par/