Długie pokładełko, za pomocą którego pasożytnicze osy wprowadzają swoje jaja do ciał innych owadów, zainspirowało chirurgów do stworzenia ultracienkiej, giętkiej i sterowanej igły - informuje pismo "Frontiers in Bioingineering and Biotechnology".

Pokładełko (ovipositor) to mający postać cienkiej rurki narząd spotykany u wielu owadów, pajęczaków i niektórych ryb. Samicom pasożytniczych os służy do składania jaj w larwach innych owadów, ukrytych w drzewach lub pod ziemią. Larwy te służą później jako pokarm dla larw osy. Szczególną cechą pokładełka jest jego wyjątkowa elastyczność. Choć nie ma w nim mięśni, potrafi zmieniać kształt, by dotrzeć do celu. Jest to możliwe dzięki podziałowi rurki na podłużne, przesuwające się niezależnie od siebie, lecz sczepione ze sobą segmenty.Podobne właściwości przydałyby się w przypadku narzędzi stosowanych podczas małoinwazyjnych procedur chirurgicznych (minimally invasive surgery, MIS), na przykład interwencji głęboko w rdzeniu kręgowym. Opierając się na wynikach badań nad osami, które przeprowadził dr Sander Gussekloo, prof. Paul Breedveld z Uniwersytetu Technicznego w Delft wspólnie z doktorantką Martą Scali i innym badaczem Dimitro Dodou opracowali ultracienką, elastyczną i sterowalną igłę.

Igła ta składa się z siedmiu indywidualnie poruszanych przez miniaturowe siłowniki i przesuwnych względem siebie elastycznych prętów. W trudno dostępnych miejscach taka igła mogłaby posłużyć do głębokiego podawania leków czy do usuwania nowotworów mózgu. (PAP)

autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/