W dniach 14 – 18.09.2020 r. oraz 21 – 25.09.2020 r. w godzinach porannych oraz popołudniowych można spodziewać się wzmożonego ruchu kolumn wojskowych 12 Brygady Zmechanizowanej na drogach Pomorza Zachodniego.

W wojskowych kolumnach będą zarówno kołowe transportery opancerzone Rosomak i moździerze Rak, jak również specjalistyczny sprzęt logistyczny oraz łączności. Przemieszczenie części sił i środków 12 Brygady ze Szczecina na poligon drawski rozpocznie się w poniedziałek 14 września br. (od godziny około 05:30) głównie drogą krajową DK10.

Trasy i godziny przejazdów 12 Brygady zostały zaplanowane tak, aby w jak najmniejszym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie mieszkańców Pomorza Zachodniego. Zwracamy się więc z prośbą do kierowców, aby nie wymuszać pierwszeństwa nad kolumnami oraz nie wjeżdżać pomiędzy poszczególne pojazdy kolumn (w kolumnie może poruszać się maksymalnie 20 pojazdów, a odległość między przemieszczającymi się kolumnami nie może być mniejsza niż 500 metrów).Pierwszy i ostatni pojazd jadący w kolumnie ma zamontowaną pomarańczową tablicę. Ponadto poruszające się w kolumnie pojazdy mogą mieć zamontowane od strony kierowcy chorągiewki koloru niebieskiego i zielonego (ostatni pojazd). Dodatkowo pojazdy jadące w takiej kolumnie mogą mieć włączone światła błyskowe.

Jeżeli na początku i końcu kolumny porusza się pojazd uprzywilejowany (Żandarmeria Wojskowa lub Regulacja Ruchu), czyli z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi, kolumna jest uprzywilejowana i każdy uczestnik ruchu drogowego zobowiązany jest ułatwić jej przejazd.


Tekst: kpt. Błażej Łukaszewski Zdjęcie: por. Bartłomiej Kulesza